Spořicí účty, termínované vklady a stavební spoření aneb jak částečně snížit dopady inflace
27. 12. 2022

Spořicí účty, termínované vklady a stavební spoření aneb jak částečně snížit dopady inflace

Tématem roku 2022 v oblasti financí byla jednoznačně inflace. A taky zvyšování úrokových sazeb. U úvěrů i spořicích účtů. U prvního platí bohužel, u druhého bohudík. I když je nutné přiznat, že například v září dosáhla meziroční míra inflace rekordních 18 procent a tomu ani nejlépe úročené spořicí účty nemohou konkurovat.

Přesto je právě v tento čas velmi prozřetelné vysokých úrokových sazeb na spořicích účtech využít. Některé z nich mají úročení až 6 procent, většinou však mezi 5 a 5,6 procenty ročně. Důležité ale je seznámit se s podmínkami, které musíte splnit, aby váš vklad byl úročen nejvyšší nabízenou sazbou.

Nemusíte spořit jen na spořicích účtech

Asi už není třeba ani říkat, že v současné situaci je spoření takzvaně pod polštář slušně řečeno úplně na nic. Však i poslední výzkumy hovoří o tom, že celoživotní úspory má doma skutečně jen zlomek populace. Víc než polovina z nás má sice doma nějakou hotovost, ale většinou jde o menší částky.

Ke spoření a bezpečnému uložení peněz, které aktuálně nepotřebujeme, využíváme nejčastěji spořicí účty. O něco méně pak stavební spoření a také termínované vklady. Jako největší výhodu spořicích účtů vnímáme flexibilní uložení finančních prostředků.

U těchto účtů obvykle neplatí podmínky, které omezují nebo určují, kdy a jaké částky můžete vkládat nebo vybírat, tak jako je tomu například u termínovaných vkladů.

Avšak termínované vklady nezatracujte. U některých termínovaných vkladů jsou totiž úrokové sazby i o pár desetin procentního bodu vyšší než u spořicích účtů. Jen opravdu musíte počítat s tím, že na vklady můžete sáhnout až po uplynutí vázací doby. Naštěstí jde většinou o vklady na několik měsíců, a ne několik let.

Stavebnímu spoření ještě neodzvonilo

Přestože stavební spoření v posledních měsících ztrácí na popularitě, stále může být zajímavým způsobem ukládání peněz, které je vhodné v současné době využít. Jen prostě musíte počítat s tím, že se k penězům dostanete nejdříve po šesti letech od uzavření smlouvy.

I kvůli snižujícímu se zájmu o stavební spoření přistoupila velká část bankovních institucí k akčním pobídkám. Především na konci kalendářního roku. Jednou z nich, která bývá platná často i v průběhu roku, je uzavření smlouvy zdarma. To vám ušetří i několik tisíc korun. Obvykle se totiž vyžaduje poplatek ve výši jednoho procenta z cílové částky.

Úrokové sazby sice nejsou vyšší než u spořicích účtů, ale stále je vám při splnění státem daných podmínek připsán každý rok státní příspěvek dosahující až dvou tisíc korun. Pokud k tomu připočítáme možné bonusy v hodnotě několika tisíc korun, můžete se u stavebního spoření dostat na roční zhodnocení i přes šest procent.

A ještě poslední věc. Pokud už máte stavební spoření a nebudete využívat akčních nabídek na uzavření nového, zkontrolujte si, jestli máte na svém účtu naspořeno tolik, abyste dosáhli na maximální výši státního příspěvku.

Pokud si ukládáte pravidelně anebo jste už jednorázově poslali 20 tisíc korun, je všechno v pořádku. Pokud však máte za tento rok naspořeno méně, určitě ještě peníze na svůj účet stavebního spoření pošlete, ať vám státní podpora neuteče o pár stovek korun. Jen musí být potřebný obnos na účtu připsán nejpozději do silvestrovské půlnoci.

A protože je nový rok na spadnutí, přeji vám vše dobré, dostatek peněz i toho nemateriálního bohatství. Tedy štěstí, lásku a samozřejmě zdraví.

Romana Polášková
Autor: Romana Polášková

O mně

V profesi finančního poradce radím klientům, jak co nejlépe pracovat s pěnězi, učím je bohatnout.

Ukazuji jim cestu ke splnění cílů a dosažení finanční nezávislosti.

Mými klienty jsou majitelé firem, soudci, lékaři.

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Stáhněte si zdarma

Pět užitečných tipů pro vaši peněženku

zpracováním osobních údajů